„SŁOWO JEST JAK GRANIT”

 Słowo jest jak granit.
Każdy w nim drąży swój korytarz,
ale ten korytarz wyznacza nową drogę
i kolejny twórca jest już o krok dalej. Nie zaczyna od początku.

ALEKSANDR MOŁCZANOW rocznik 1974. Absolwent wydziału filologicznego i moskiewskiej Szkoły Filmowej. Pisze odkąd pamięta. Jest dziennikarzem, twórcą powieści kryminalnych i opowiadań, scenarzystą filmowym, dramaturgiem. Napisał poradnik Alfabet scenarzysty.

 Chciałbym podkreślić – pisze nie o tym, o czym wiem najlepiej, a o tym, co mnie przede wszystkim interesuje.

 Nie uważa się za człowieka teatru. Przyznaje, że gdyby nie zetknięcie z Teatrem.doc najprawdopodobniej w ogóle nie pisałby dla teatru. W wieku 27 lat przeprowadził się do Moskwy. Wcześniej mieszkając na prowincji, teatr odbierał, jak sam mówi – prowincjonalnie.  W stolicy odkrył zupełnie nowy dramat i formę, w której może w pełni przekazać swoje myśli. Inspirację odnalazł w Teatrze.doc.

 Teatr.doc dał mi – i nie tylko mi – język, możliwość wypowiadania się w pierwszej osobie.

W tym okresie zmieniło się postrzeganie dramaturgów. Nie byli już najemnikami teatru, zaczęli być odbierani jako zupełnie nowe zjawisko. Dramat zaczął funkcjonować niezależnie od teatru. Młodzi twórcy działali razem, wymieniali się swoimi doświadczeniami i nawzajem się od siebie uczyli. Mołczanow napisał 10 sztuk teatralnych, z czego 4 zostały wystawione na scenie. Z powodzeniem wykonuje również zawód scenarzysty filmowego. Podkreśla różnicę oddziaływania filmu i teatru.

Ich oddziaływanie jest powierzchowne, wielu z tych, którzy dzisiaj obejrzeli ten film, jutro o tym nie będzie już pamiętać. Ale to 40 osób które przychodzi do Teatru.doc (bo tylko tyle osób mieści ta sala), oni nie wyjdą tacy sami.

 

BIBLIOGRAFIA

  1. Z dramatopisarzem Aleksandrem Mołczanowem rozmawia Andriej Moskwin [na:] www.teatrdlawas.pl/teatr/tdw/index.php?option=com_content&task=view&id=20475&Itemid=71
  2. A. Moskiwn, Aleksandr Mołczanow, [w:] Dialog nr 9/2011.
  3. Spotkanie z autorem „Zabójcy” Aleksandrem Mołczanowem, rozmowa Małgorzaty Frymus, [na:]  http://radioszczecin.pl/172,942,spotkanie-z-autorem-zabojcy-aleksandrem-molczano

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.