BAJKI DLA DOROSŁYCH („Pan Poduszka”)

Najważniejszym obowiązkiem pisarza jest opowiedzieć historię.

To słowa Katuriana, pisarza, który z nieznanych sobie przyczyn trafia na przesłuchanie do Tupolskiego i Ariela. Napisał około 400 opowiadań, ale inspektorów interesują konkretnie te, w których giną małe dzieci. Ktoś zabija dokładnie w taki sposób, jaki opisał Katurian. Nie może to być przypadek. Ostatecznie trudno byłoby samemu wpaść na to, żeby zabić dziecko żyletką umieszczoną w ludziku wystruganym z jabłka.

„MAŁE JABŁKOWE LUDZIKI”

„PISARZ I JEGO BRAT”

Kiedy Katurian był małym chłopcem, rodzice bardzo go kochali i motywowali do rozwoju. Od początku miał ciągoty literackie, ale jego talent w pełni rozkwitł dopiero kiedy zza ściany zaczęły do niego docierać niepokojące odgłosy tortur. Wtedy rozwinął swój talent, a pisane przez niego historie stały się mroczne. Oczywiście nie zdradzę Wam, co tam się dokładnie wydarzyło. Istotne, że od tamtego czasu brat pisarza, Michał ma trudności w pojmowaniu niektórych rzeczy. Obaj są podejrzani o zabicie dwójki dzieci, trzeciego ciała jeszcze nie odnaleziono.

„PAN PODUSZKA”

Pan Poduszka jest bohaterem opowiadania o człowieku składającym się z puszystych różowych poduszek. Odwiedzał on dorosłych chcących popełnić samobójstwo i cofał się z nimi w czasie do momentu, kiedy byli dziećmi, jeszcze nieświadomymi tego, jaki los je czeka.  Proponował im uniknięcie życia w lęku. Zawsze organizował wszystko tak, żeby wyglądało na wypadek i nie wywołało głębokiej traumy u rodziców.

Kiedy Pan Poduszka odnosił sukcesy w swojej pracy, dziecko umierało straszliwą śmiercią, kiedy mu się nie udawało, wtedy dziecko miało przed sobą straszliwe życie; stawało się dorosłym ze straszliwym życiem i potem umierało w męczarniach.

To oczywiście tylko kilka z historii, jakie serwuje nam mroczna wyobraźnia Martina McDonagh. Głównym wątkiem pozostaje śledztwo i przesłuchanie dwóch braci, oskarżonych o mordowanie małych dzieci. Także nie będzie lekko i przyjemnie.

Przekonajcie się sami, że „w prawdziwym życiu nie ma szczęśliwych zakończeń”. Poznajcie Pana Poduszkę.

 

P.S

 „OPOWIEŚĆ O TRZECH KLATKACH POD PRĘGIERZEM NA SKRZYŻOWANIU DRÓG”

Sens jest w tym, żeby się zastanawiać, co jest rozwiązaniem, ale w rzeczywistości nie ma rozwiązania, nie ma nic gorszego, prawda?

 

Bibliografia

  1. Martin McDonagh, „Pan Poduszka”, przeł. Włodzimierz Kaczkowski, Mhairi McInnes, Dialog 10/2005 (do pobrania tutaj).
  2. Callison Slater, „The Little Apple Man”, The Three Gibbet Crossroads”,[na:] https://www.youtube.com/user/StringStudios/featured.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.