ANIOŁ W ŚRODKU BURDELU

BERNARD-MARIE KOLTÈS, francuski dramaturg. Urodził się 9 kwietnia 1948 roku. Dane my było przeżyć jedynie 41 lat. Zmarł na AIDS w 1989. Studiował dziennikarstwo, ale dość szybko przekonał się, że to teatr go naprawdę interesuje. Młody dramaturg założył więc własny zespół teatralny, z którym wystawiał pierwsze swoje teksty.

NOC TUŻ PRZED LASAMI

Sztuką, która zapewniła mu rozgłos i uznanie był napisany w 1977 monodram Noc tuż przed lasami (La Nuit juste avant les forêts). To monolog mężczyzny, który w deszczową noc zaczepia przechodnia. Chociaż jednoznacznie nie wynika z tekstu, czy ów przechodzień faktycznie istnieje. W zasadzie nic jednoznacznie z niego nie wynika. Trudno rozróżnić co ma być prawdą, a co fikcją. W tekście pojawiają się problemy, które będą prześladować twórczość Koltѐsa: poczucie wyobcowania, odtrącenia, samotność, problem języka i komunikacji z drugim człowiekiem.

Nic nie mów, nie ruszaj się, patrzę na ciebie, kocham cię bracie, bracie, szukam kogoś, kto byłby jak anioł w środku tego burdelu, i jesteś tutaj, kocham cię, i ta reszta, piwo, piwo, i wciąż nie wiem, jak powinienem to powiedzieć, jaki bałagan, jaki burdel, bracie, i wciąż ten deszcz, deszcz, deszcz.

– Bernard-Marie Koltes, Noc tuż przed lasami

PATRICE CHEREAU

W roku 1979 dramaturg poznaje francuskiego reżysera teatralnego i filmowego, który wystawi większość jego sztuk – Patrice’a Chéreau (1944-2013). Chéreau powinien być Państwu znany przynajmniej z trzech filmów: Zagubieni w miłości (2009), Intymność (2001) oraz Królowa Margot (1994). Jeżeli nie jest, to gorąco polecam bliżej poznać jego twórczość. To Chéreau jest ojcem międzynarodowego sukcesu Koltès’a. Jego dramaty wciąż są grane na całym świecie. Również w Polsce.

 

Bibliografia

  1. Gazeta teatralna nr 16, październik 2009, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
  2. Małgorzata Sugiera, Koltѐs: interpunkcja i tajemnica, Dialog 1995/5.

 

 

Photo by freestocks.org on Unsplash

 

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.