CIEMNOŚĆ, KTÓRA NIE MA KOŃCA („Zimne serce”)

Przed Wami Volker Schmidt w przypowieści o zwyczajnym człowieku, który chciał być kimś wyjątkowym. I zupełnie się pogubił. Nie dostrzegł jedynej osoby, która mogła go ocalić. A wszystko zaczęło się pewnego dnia w fabryce czekolady.

DWA ŚWIATY

Za górami, za lasami, w okolicach Szwarcwaldu mieszkał z matką Peter Munk. Był człowiekiem przeciętnym i niewyróżniającym się z tłumu, dopóki nie zaczęły nachodzić go niepokojące myśli. Marzenia o lepszym życiu. Randce z Elizabeth pracującej na kasie w rewe. Wielkich pieniądzach. O czymś więcej niż pracowniczy klub rowerowy w fabryce czekolady.

istnieją dwa światy
jeden jest dla zwykłych ludzi
którzy całe życie nie robią nic szczególnego
dzień jak co dzień
i drugi świat
w którym nie ma zwykłej codzienności
bo to świat dla ludzi wyjątkowych
którzy robią wyjątkowe rzeczy

KOBIECY GŁOS

Peterowi śni się szklany ludek, który spełnia życzenia. Kiedy bohater próbuje wymówić swoje pragnienia, jego głos jest niesłyszalny. Nagle spada na niego deszcz złotych monet, w których prawie tonie. Prawie, bo ratuje go kobiecy głos, który go obudził. I nie zgadniecie! Następnego dnia dostaje zawiadomienie, że wygrał prawie milion euro. Takie cuda 😉 Idąc za radą przyjaciela wydaje fortunę na podupadłą hutę szkła, co dość szybko okazuje się kiepską inwestycją. Nie wiedząc co ze sobą zrobić, Peter wyrusza w podróż z nieznajomym w kraciastej koszuli.  

WHISKY I KIJ GOLFOWY

Po powrocie ma szansę zacząć wszystko od nowa. Klaus proponuje mu pomóc w zbogaceniu się. Musi tylko oddać żar swojego serca. Jak w każdej bajce, oczywiście nasz bohater się zgadza. I jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki los się odmienia. Znów jest bogaty! Bierze ślub z Elizabeth! Ma podgrzewaną deskę sedesową! Poza tym, nie przyznaje się do swojej matki. Obraża dawnych przyjaciół. A żonie zafunduje bliskie spotkanie z kijem golfowym. I wanną.

Historia jakich wiele. Nie od dziś wiadomo, że pieniądze same w sobie szczęścia nie dają. A jednak jest tu coś więcej. Jest nadzieja zamknięta w kobiecym głosie, który może ocalić nawet człowieka bez serca. I bohater, który ten głos ucisza w okrutny (bardzo!) sposób. Jest wielkie pragnienie odmiany swojego losu, które jest naturalnym prawem każdego człowieka. I wielka nauka, że każdy cel można osiągnąć na wiele sposób. 

P.S.

Dramat znajdziecie w drugim tomie antologii dziel Volkera Schmidta wydanej przed Agencje Dramatu i Teatru.

 

 

Bibliografia

  1. Volker Schmidt, Zimne serce, [w:] idem, Zimne serca. Tom II, tł. Karolina Bikont, Wydawnictwo Agencji Dramatu i Teatru, Warszawa 2018.

 

 

 

Photo by Holger Link on Unsplash

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.