LICENCJA NA NIEWYPOWIEDZIANE

Arthur Miller zawsze przypomina mi za co kocham współczesny dramat (a ostatnio trochę o tym zapomniałam). Jego teksty od ponad pół wieku dają ludziom siłę do mierzenia się z rzeczywistością. Mimo upływu czasu nie tracą na aktualności, ciągle są wystawiane na całym świecie.

Wracam do Millera po wielu latach, za sprawą BEZBŁĘDNEGO filmu dokumentalnego, nakręconego przez jego córkę, Rebekę Miller. Film powstawał 20 lat, a efekt jest niesamowity. Oczami córki zobaczycie nie tylko wielkiego pisarza, ale przede wszystkim wesołego, serdecznego gościa, który na starość bardzo przypominał dr. Emmetta z „Powrotu do przyszłości” 😉 Poznacie artystę zmagającego się z krytykami, znoszącego porażki i doświadczającego sukcesów, które go przerosły. Męża trzech kobiet, w tym jednej, której twarz większość z Was ma przynajmniej na jednej ścianie/koszulce/kubku czy innej pościeli. Przed Państwem Arthur Miller (1915-2002), jeden z najwybitniejszych amerykańskich dramatopisarzy. 

PISANIE DAJE WOLNOŚĆ

Ojciec Millera był polskim emigrantem. Nigdy nie zdobył wykształcenia, za to w wieku 16 lat był w stanie utrzymać całą rodzinę (a mało ich nie było). Założył dobrze prosperującą firmę odzieżową. Dla odmiany matka była wykształcona, dużo czytała i miała świetną pamięć. Miewała tajemnicze przeczucia, tak przewidziała śmierć swojej matki. To dzięki niej przyszły dramatopisarz zrozumiał, że

W sztuce teatralnej nie liczą się wypowiadane kwestie, lecz to co pomiędzy nimi. A to, co nazywamy prawdziwym światem, wcale nim nie jest. Sztuka próbuje zbliżyć się do prawdziwego świata.

W wyniku kryzysu ekonomicznego rodzina Millerów straciła cały majątek. Dlatego Arthur zamiast iść na studia, poszedł do pracy. W 2 lata zaoszczędził upragnione 500$, które umożliwiły mu rozpoczęcie studiów na Uniwersytecie Michigan. To tam wpadł na pomysł napisania pierwszego dramatu na konkurs, głównie ze względu na wysoką nagrodę – 250$. I tak stał się laureatem nagrody Avery Hopwood Award. Zobaczył w tym szansę na swoje życie zawodowe. Pisanie dało mu wolność.

KAŻDY ARTYSTA RZUCA SIĘ W ŚWIAT BY SPRAWDZIĆ CZY NIE UTONIE.

Droga na szczyt nie była prosta. Broadwayowski debiut zebrał złe recenzje. Krytycy nigdy nie uprzyjemniali mu życia. Zniechęcił się do teatru. Napisał powieść, która została wydana dzięki jego pierwszej żonie Mary Slattery. Potem stworzył „All my sons” i coś zaczęło się dziać. Nawiązał współpracę z reżyserem teatralnym Eli Kazanem (tym od „Tramwaju zwanego pożądaniem”). Ludzie wreszcie usłyszeli jego głos. Ale najlepsze dopiero miało nadejść. Sukces „Śmierci Komiwojażera” zrobił z niego prawdziwą gwiazdę. Nigdy do końca nie pojął siły oddziaływania tego tekstu. Wyobrażacie sobie, że po spektaklu musicie wzywać pogotowie do ojca, bo tak przeraził się tym, że zobaczył „siebie” na scenie?

Dramatyczna sodówka uderzyła mu do głowy i zostawił żonę. Ale dla kogo! Dla samej Marylin Monroe. W trakcie ich 5-letniego małżeństwa mało pisał. Skupił się na opiece nad rozchwianą aktorką, której ostatecznie nie udało mu się ocalić przed samą sobą.

CZYNIĘ SIEBIE MOŻLIWYM DLA TYCH CO PRZYJDĄ PO MNIE

W wieku 47 lat odnalazł swoją największą miłość. Ożenił się z fotografką Inge Morath, z którą łączyło go silne uczucie aż do jej śmierci. Rebece udało się uchwycić piękną relację między nimi. Zobaczycie też jak ikona amerykańskiej kultury konstruuje meble 😉

W kolejnych wpisach opowiem Wam o największych tekstach Millera, „Czarownicach z Salem” i „Śmierci Komiwojażera”. A tymczasem zobaczcie koniecznie, że to naprawdę możliwe być dramatopisarską gwiazdą światowego formatu.

Tysiące sztuk teatralnych pojawia się i znika. Nikt  nie będzie się  nimi długo interesował. Poważne dzieło zadaje pytania o to co jest prawdziwe, a co ulotne.

 

Bibliografia

  1. Rebecca Miller, Arthur Miller: Writer, 2017.

 

 

Photo by Samantha Gades on Unsplash

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.