TARANTINO WSPÓŁCZESNEGO DRAMATU

W wieku 16 lat rzucił szkołę, żeby zostać pisarzem. Zdarzyło mu się odbierać ważną teatralną nagrodę po pijaku. Zaczął kręcić filmy dopiero po tym jak zdobył Oskara. Przed Wami Martin McDonagh. Prawdziwa petarda światowego dramatu.

ZAWSZE WIEDZIAŁEM, ŻE NAJWAŻNIEJSZA JEST MOJA WŁASNA OPINIA

Martin McDonagh (ur. 1970), syn irlandzkich emigrantów, urodził się w Londynie. Początki jego kariery wcale nie były kolorowe. Po tym jak w wieku nastoletnim porzucił edukację, przez 10 lat jego prace były konsekwentnie odrzucane, m.in. przez BBC. Większość ludzi by się przynajmniej trochę zniechęciła, ale nie Martin. On nabrał jeszcze większej pewności siebie. Po prostu uznał, że jego teksty są dużo lepsze od tych których słuchał w BBC. Mistrz 🙂


Sztuki teatralne to jedna z najłatwiejszych form.

Musisz po prostu znaleźć odpowiedni język, jakąś historię, parę fajnych postaci i piszesz.

 

Zaczął pisać dramaty, bo uznał, że są najłatwiejsze (ha ha ha). Tworzył sztuki, na które sam by chętnie poszedł, GDYBY TYLKO CHODZIŁ DO TEATRU. Za czytaniem nie przepadał. Po twórczość Harolda Pintera i Davida Mameta sięgnął dopiero kiedy zaczął interesować się tym najprostszym rodzajem literackim 😉 Bardziej od arcydzieł światowej literatury, interesuje go pop kultura.

CIEMNOŚĆ POZWALA WYZWOLIĆ BLASK SERCA

W jego tekstach jest tyle samo okrucieństwa, co humoru, dlatego często nazywane są czarnymi komediami. Krytycy oskarżają go o znęcanie się nad bohaterami. Ostatecznie, ile znacie dramatów, w których opisywane są morderstwa dzieci (Pan Poduszka) albo niepełnosprawni chłopcy wyzywani od kalek (Kaleka z Inishmaan). Podobno przy Poruczniku z Inishmore, Zbombardowani Sary Kane wyglądają jak Teletubisie 😉

Martina kompletnie nie interesuje polityka ani żadne propagandy czy i inne ideologie. Interesuje go tylko historia. I opowiada ją cholernie dobrze. Za każdym razem. Często umiejscawia akcję swoich dramatów na irlandzkiej prowincji. Potrafi oddać duszną atmosferę małych społeczności, a przecież nigdy nie mieszkał w Pabianicach 😉 Tworzy bohaterów z krwi i kości. Nawet pozornie nic nie znacząca postać jest wyrazista, ma swój własny język i charakter.

W 2006 roku otrzymał Oskara za film krótkometrażowy Six Shooter. I to co zazwyczaj jest ukoronowaniem kariery filmowej, u niego było dopiero początkiem. Potem nakręcił Najpierw zwiedzaj potem strzelaj, 7 psychopatów i wreszcie Trzy billboardy za Ebbing, Missouri. Jeżeli oglądaliście którykolwiek z tych filmów to wiecie, że one mają bardzo dobre scenariusze. Pełnokrwistych bohaterów, świetne dialogi, dużo przemocy, ale i dobrego humoru. Taka jest twórczość Martina McDonagha.

 

 

 

BIBLIOGRAFIA

1.Program do spektkalu „Kaleka z Inishmaan” w reż. Iwony Kepmy, Wrocławski Teatr Współczesny, 1999.

http://www.e-teatr.pl/pl/programy/2013_12/58285/kaleka_z_inishmaan_wroclawski_teatr_wspolczesny_1999.pdf

  1. Program do spektaklu „Kaleka z Inishmaan” w reż. Iwony Kempy, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, 2009.

http://www.e-teatr.pl/pl/programy/2013_12/58285/kaleka_z_inishmaan_wroclawski_teatr_wspolczesny_1999.pdf

 

 

Photo by rawpixel on Unsplash

 

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.