BLOGI TEATRALNE

Odkąd na łamach „Dialogu” ukazał się bardzo nieprofesjonalny (i to jest eufemizm) tekst na temat blogów, w tym blogów teatralnych, nosiłam w sobie potrzebę podjęcia tego tematu. Zacznijmy od tego, że żadna z osób piszących o teatrze nie jest „blogerem” w znaczeniu, do którego przywykliśmy. Nie wrzucamy zdjęć, na których robimy szpagat na tle Porsche, nie piszemy co zjedliśmy na śniadanie i nie reklamujemy kremów przeciwzmarszczkowych. Dlaczego? BO NIKT BY NAM ZA TO NIE ZAPŁACIŁ 😉 Na blogach teatralnych pierwsze miejsce zawsze zajmuje temat, a nie autor, jak to bywa zazwyczaj w przypadku blogów, na których się zarabia i wykorzystuje do kreowania własnej marki. Grono czytelników jest dużo węższe, bo i temat jest niszowy.

Osobiście śledzę kilka blogów teatralnych. Dla mnie poza treścią, ważne jest to, czy strona jest czytelna, czy wpisy nie są zbyt długie, czy mogę się dowiedzieć czegoś o autorze (a ja to bardzo lubię wiedzieć). Wiele stron się po prostu marnuje, bo ma kiepską oprawę graficzną. Także kochani Autorzy, dbajmy o to! A jeszcze bardziej dbajmy o siebie nawzajem. Ludzi piszących o teatrze jest tak mało, że w ogóle nie można tu mówić o konkurencji. Wręcz przeciwnie. Uważam, że powinniśmy się czytać i wspierać. Pomyślcie o tym.

Redaktor „Dialogu” twierdził, że blogi teatralne można policzyć na palcach i to trzymając w ręku kubek. To ciekawe, bo według e-teatru jest ich 106 😉 Oczywiście większość NIE ISTNIEJE, nie jest aktualizowana lub jest związana z konkretnym portalem (naTemat, Polityka itd.). Przedstawię Wam wybranych przeze mnie 15 stron, które są wciąż aktywne i dotyczą przede wszystkim teatru. Rzućcie okiem, może znajdziecie coś dla siebie 🙂

RECENZJE I NIE TYLKO

Photo by Peter Lewicki on Unsplash
Photo by Peter Lewicki on Unsplash

 

AFISZ TEATRALNY

STRONA: http://www.afiszteatralny.pl/
FACEBOOK: https://www.facebook.com/afiszteatralny/
AUTORKA: Agnieszka Kobroń.
KATEGORIE: wokół teatru, spektakle, wywiady, literatura, próby medialne.

Każdy interesujący się kulturą znajdzie na tej stronie coś dla siebie. Ja bardzo rzadko czytam recenzję, dlatego zawsze szukam bardziej uniwersalnych treści i tutaj jest ich całkiem sporo. Jako jeden z nielicznych blogów teatralnych posiada własne logo i domenę, a oprawa graficzna jest przemyślana tak, by czytelnikowi po prostu dobrze się czytało. Ode mnie 5+ 🙂

Z TEATRU

STRONA: http://zteatru.pl/
FACEBOOK: brak
AUTORKA: Kamila Łapicka – Dziewczyna z Pragi. Teatrolog z wykształcenia. Iberystka z zamiłowania. Blogerka z ciekawości. Wielbicielka „Autoportretu radosnego” Białoszewskiego.
KATEGORIE: Festiwal, Film, Rozmowa, Spektakl, Wystawa.

Kamila napisała niedawno, że Teatr Jaracza w Łodzi to jedna z najlepszych scen w Polsce, także jedno jest pewne: ZNA SIĘ 🙂 Na stronie głównie recenzje, fajne, przemyślane i dopracowane. Zamieszcza pod tekstami bibliografię, co jako polonistka szanuję i doceniam.

TEATRU GŁODNA

STRONA: http://teatruglodna.blogspot.com/
FACEBOOK: https://www.facebook.com/teatruglodna/
AUTORKA: Marzena Dobosz – redaktorka, miłośniczka teatru (zwłaszcza pantomimy, teatru lalkowego i małych form teatralnych).
KATEGORIE: dramat, festiwale, film, kobiety, kultura i obyczaje, kultura i język, literatura, muzyka, pantomima, słuchowiska, taniec, teatr wystawy.

Blog istnieje od 2012 roku. Dużo recenzji, ale nie brakuje wpisów poświęconych ciekawym (naprawdę!) filmom i pozycjom literackim. Ode mnie duży plusik za szczyptę feminizmu w co niektórych tekstach 🙂

OKIEM WIDZA

STRONA: http://okiem-widza.blogspot.com/
FACEBOOK: https://www.facebook.com/okiem.widza
AUTORKA: Ewa Bąk
KATEGORIE: brak

To strona w całości poświęcona recenzjom teatralnym. Powstała w 2013 roku i od tamtej pory Ewa Bąk opublikowała na niej ponad 500 wpisów! Prawdopodobnie to rekord 🙂 Także jeżeli nie jesteście pewni czy dany spektakl przypadnie Wam do gustu to śmiało zaglądajcie na „Okiem widza”.

DOMAGAŁA SIĘ KULTURY

STRONA: http://domagalasiekultury.pl/
FACEBOOK: https://www.facebook.com/domagalasiekultury/
AUTOR: Tomasz Domagała – krytyk teatralny.
KATEGORIE: teatr, film, literatura, opera.

Strona prowadzona przez krytyka teatralnego, jak można się domyślać zawiera przede wszystkim recenzje. Fajnie, że Autor pozwala sobie na swobodne wyrażanie emocji, a nie tylko na rzeczową ocenę spektaklu. Duży plus za dopracowanie graficzne i kilka słów „do czytelników”, które witają nas na stronie.

CHOCHLIK KULTURALNY

STRONA: http://chochlikkulturalny.blogspot.com
FACEBOOK: https://www.facebook.com/chochlikkulturalny/
AUTOR: Włodzimierz Neubart – krytyk teatralny. Chochlik kulturalny to teatralny psotnik, który zaglądając do teatrów szuka w nich magii, ale też małych grzeszków, które będzie złośliwie wytykał!
KATEGORIE: brak

To przykład teatralnego pamiętnika. Praktycznie codziennie pojawia się wpis, czasami jest to recenzja, czasami refleksja nad tym, co Autora spotkało, czego doświadczył. Oczywiście wszystko krąży wokół teatru. Chochlik jest też bardzo aktywny na facebooku (chyba najbardziej z tego zestawienia), także polecam zajrzeć na obie strony.

BYŁAM WIDZIAŁAM

STRONA: https://bylamwidzialam.pl/
FACEBOOK: https://www.facebook.com/BylamWidzialam/
AUTORKA: Monika Krawczak – blog teatralny o tym gdzie byłam, co widziałam i co o tym wszystkim myślę…Ja, Monika Krawczak, rocznik 1990, córka Romana i Jolanty.
KATEGORIE: recenzje, książka, kalendarium, z podróży.

Stosunkowo młoda strona, ale z dużym potencjałem. Poza recenzjami (standard), znajdziecie tutaj prawdziwą perełkę. Polecam Waszej uwadze wpisy o indonezyjskim Teatrze Cieni i jawajskim balecie (w zakładce „z podróży”). Poza tym graficznie super, także trzymam kciuki za dalszy rozwój.

GDYBYMBYŁAKTOREM. Blog o amaktorstwie.

STRONA: https://gdybymbylaktorem.pl/
FACEBOOK: https://www.facebook.com/gdybymbylaktorem/
AUTOR: Paweł Kuhn.
KATEGORIE: aktorstwo, czytam (książka, wiersze, wiersze dla dzieci), kabaret, kobieta i mężczyzna, kombinuję, oglądam, recenzje (film, teatr), szkoła aktorska, współpraca.

Jak możecie się domyślać z tytułu strony, mamy tutaj nowy temat: aktorstwo. A nawet „amaktorstwo”. Muszę przyznać, że nazwa bardzo pomysłowa 🙂 Różnorodność treści powoduje, że chętnie tutaj zaglądam. Polecam Wam szczególnie wpisy poświęcone szkole aktorskiej, bo są pisane lekko i bez zadęcia, a zdawać by się mogło, że to niemożliwe 😉 A jednak da się!

BALET I OPERA

Photo by Laura Marques on Unsplash
Photo by Laura Marques on Unsplash

 

SIMPLE.DANCER’S life

STRONA: https://simpledancerslife.com/
FACEBOOK: https://www.facebook.com/simpledancerslife/
AUTORKA: Aneta Wira-Ostaszyk – Artystka Polskiego Baletu Narodowego, blogerka łamiąca stereotypy baletowej rzeczywistości.
KATEGORIE: Praca w teatrze, Lifestyle i moda, Trening.

To jest mistrzostwo świata. Ja nawet nigdy nie chciałam zostać baletnicą, a czytam wpisy Anety z ogromnym zaciekawieniem. Wielka pasja, lekkie piór i dużo pracy włożonej w oprawę graficzną strony. To recepta na sukces 🙂

NA CZUBKACH PALCÓW

STRONA: http://www.naczubkachpalcow.pl/
FACEBOOK: https://www.facebook.com/naczubkachpalcow
AUTORKA: Kasia Gardzina-Kubała – uwielbiam oglądać balet i taniec, a miłość ta znalazła ujście w pisaniu o sztuce tańca.
KATEGORIE: edukacja, lektury, ogólnie o balecie, podróże, recenzje, sylwetki.

Strona poświęcona baletowi. Zachęcam do odwiedzenia na początku zakładki „o mnie”. Ja zostałam kupiona 🙂 Znajdziecie tutaj teksty o konkretnych spektaklach (w tym tych do obejrzenia online), szkołach tańca, sylwetkach wielkich artystów i wiele wiele innych. Być może jest to jeszcze większa nisza niż teatr dramatyczny, ale za to jaka piękna!

UPIÓR W OPERZE. STRONA DLA SŁUCHAJĄCYCH INACZEJ.

STRONA: http://atorod.pl/
FACEBOOK: https://www.facebook.com/dorotakozinska.blog/
AUTORKA: Dorota Kozińska – krytyk, który stara się pozostać niezależny od wszystkiego poza tym, co słyszy i widzi na scenie. Pisze i opowiada nie tylko o operze.
KATEGORIE: Atlas Zapomnianych Głosów, Inne, Miscellanea, Posts In English, Prasówka, Wędrówki operowe.

Prawdopodobnie jedyna autorska strona w pełni poświęcona operze. Przynajmniej o innych e-teatr nie wie 😉 Autorka jest krytykiem operowym i muzycznym, tłumaczką, pisarką. Prowadzi również audycję w Polskim Radiu Chopin. I w tym wszystkim znajduje jeszcze czas na bloga 🙂 Chyba nie muszę już zapewnić, jaki jest poziom publikowanych treści 🙂 I Chapeau bas za teksty po angielsku!

LUDZIE TEATRU

Photo by Tim Marshall on Unsplash.
Photo by Tim Marshall on Unsplash.

 

MAREK WASZKIEL

http://www.marekwaszkiel.pl/

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników teatrów lalek. Marek Waszkiel, wielki pasjonata, krytyk i pedagog, zamieszcza na swojej stronie artykuły, recenzje, materiały multimedialne i wiele innych publikacji związanych z teatrem. Strona bardzo przejrzysta i dopracowana pod każdym względem.

BLOG WOJCIECHA MAJCHERKA. Nie tylko o teatrze.

http://majcherek.waw.pl/

Wojciech Majcherek, krytyk teatralny, redaktor TVP Kultura, prowadzi swoją stronę od 2009 roku. Nie zamieszcza tam recenzji, raczej komentuje życie teatralne i kulturalne. W tym miejscu polecam Wam jedyny dobry tekst poświęcony blogom teatralnym zamieszczony przez portal teatralny.pl. Wojciech Majcherek mówi tam wiele mądrych rzeczy nie tylko o swoim blogu, ale o blogach teatralnych w ogóle.

MICHAŁ LENARCIŃSKI. O kulturze i nie tylko.

http://lenarcinski.blogspot.com/

Michał Lenarciński, reżyser, dziennikarz, krytyk, w dodatku z Łodzi ♥ Na swojej stronie komentuje wydarzenia z różnych dziedzin kultury i sztuki. Ostatnio na przykład zamieścił bardzo obszerne teksty dotyczące Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nawet sam przyznał nagrody 😉

ARTUR PAŁYGA

http://www.arturpalyga.blog.bielsko.pl/

Blog literacki dramatopisarza Artura Pałygi, prowadzony od 2008 roku. Także rekordzista na koniec 🙂 A jak literacki to znaczy, że nie znajdziecie tutaj tekstów krytycznych, tylko artystyczne. To jedyna taka propozycja w dzisiejszym zestawieniu. Być może strona zachęci Was do poznania bliżej twórczości dramatycznej Autora. A potem kto wie, może nawet pójdziecie do teatru 🙂

***

Ode mnie tyle! Jeżeli znacie jeszcze jakieś aktywne strony poświęcone teatrowi lub prowadzone przez ludzi teatru, to koniecznie dajcie znać! Chętnie napiszę tekst „wszystkie blogi, o których nie wiedział e-teatr” 😉

 

BIBLIOGRAFIA

   1. Maciej Tomaszewski, Blogi, Dialog 6/2017, [na:] http://dialog-pismo.pl/w-numerach/blogi.

   

   1. Marcin Wasyluk, Teatralne blogi: misja czy hobby, 2015, [na:] http://teatralny.pl/opinie/teatralne-blogi-misja-czy-hobby,886.html

   

  1. blogi, [na:] http://www.e-teatr.pl/pl/blogi/lista.html.

 

ZDJĘCIA (od góry)

 1. Agata Wlazło & Ragnar.
 2. Peter Lewicki on Unsplash.
 3. Laura Marques on Unsplash.
 4. Tim Marshall on Unsplash.

You may also like

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.