DRAMAT W INTERNECIE

Jeszcze 10 lat temu jedyną drogą do zdobycia tekstu dramatu była wizyta w bibliotece. Nie zliczę ile razy wertowałam spis sztuk drukowanych w Dialogu, by potem wręczyć zabazgraną numerami karteczkę pani (btw. przypominającej elfa) obsługującej wydziałowy księgozbiór.

Szczęśliwie czasy się zmieniają! Świat idzie do przodu, a z nim dostęp do tekstów utworów dramatycznych. Przygotowałam dla Was zestawienie stron, na których znajdziecie przede wszystkim teksty, ale też inne ciekawostki dotyczące współczesnego dramatu. Oczywiście zestawienie jest całkowicie subiektywne.

DRAMAT W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

Mój umiłowany DIALOG doczekał się profesjonalnej strony internetowej. Dla poszukiwaczy tekstów najcenniejsze będą dwie zakładki: „Biblioteka dramatu” i „Archiwum”. W archiwum znajdziecie wybrane numery do ściągnięcia, ale co jest wspaniałe – również numery specjalne! A tam to już tylko teksty i to najlepsze z najlepszych 🙂 W „Bibliotece dramatów” dodawane są sztuki drukowane (i nie tylko) w Dialogu i to właśnie tutaj znajdziecie SPIS WSZYSTKICH DRAMATÓW DRUKOWANYCH W DIALOGU. Nie przeżyłabym bez tego! Poza samymi dramatami szczególnie polecam „Rozmowy Dialogu”, dzięki którym możecie poznać twórców teatralnych trochę bliżej.

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna przyznawana zaledwie od 2008 roku, jest chyba najważniejszą nagrodą w dziedzinie dramatu w Polsce. Organizatorzy robią coś pięknego dla naszej rodzimej kultury, nie tylko poprzez konkurs, ale również poprzez BAZĘ SZTUK, w której znajdziecie finałowe teksty każdy edycji. To właśnie na tej stronie możecie przeczytać Słabych Magdaleny Drab czy Wierną watahę Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak.

Teksty dramatów udostępnia również Stowarzyszenie Dramatopisarzy i Dramaturgów Polskich. Znajdziecie tutaj utwory członków stowarzyszenia m.in Szymona Bogacza, Maliny Prześlugi, Artura Pałygi i Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.

Sporą bazę sztuk znajdziecie też na stronie Encyklopedii Teatru Polskiego. To w ogóle bardzo wartościowe miejsce w internecie, do którego jeszcze powrócę.

DRAMAT WYDANY DRUKIEM

Niewiele zbiorów dramatów dostaniecie w ogólnie dostępnych księgarniach stacjonarnych. Często nawet ‚google’ nie odpowie Wam na pytanie,czy dany tekst został wydany i gdzie go można kupić (chyba że był w Dialogu 😉 ). Z pomocą przychodzi niezawodna Księgarnia Instytutu Teatralnego „PROSPERO”. Jeżeli tam czegoś nie ma, to jesteście zgubieni 😉 Świetne propozycje ma wydawnictwo Agencji Dramatu i Teatru (ADiT), gdzie znajdziecie również dużo informacji o współczesnych twórcach i streszczenia ich tekstów. Potężne (dosłownie) zbiory dramatów polskich autorów wydał Ośrodka Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym. Własne wydawnictwa prowadzą również szkoły teatralne (m.in. Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie (Stanisławski ♥) oraz teatry (m.in. Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Nowy).

PROGRAMY I MULTIMEDIA

Istotne informacje na temat dramatu i jego autora można znaleźć w programie do spektaklu, który powstał na jego podstawie. I tutaj z pomocą przychodzi znowu Encyklopedia Teatru oraz wszystkim dobrze znany portal e-teatr. Znajdziecie tam programy z różnych teatrów i okresów. Są o tyle pomocne, że często zawierają materiały powstałe/tłumaczone specjalnie na potrzeby tej konkretnej publikacji.

Kolejne źródła, które chce polecić Waszej uwadze, umożliwiają dostęp do multimediów: nagrań spektakli, rozmów z twórcami czy programów poświęconych kulturze. I tutaj po raz trzeci przywołam Encyklopedię Teatru oraz wszystkim znaną (a przynajmniej tak mi się wydaję 😉 ) NINATEKĘ.

INNE

Rzadko czytam recenzje spektakli, co jest pewnym paradoksem, bo przez wiele lat sama je pisałam. Ale jak już czytam, to z wiadomych względów Teatralia (teatralia.com.pl) 🙂 Portal prowadzą całkowicie non-profit wielcy pasjonaci, którzy po prostu dobrze piszą. Regularnie zaglądam też na stronę teatralny.pl, gdzie znajdziecie felietony (m.in Janusza Majcherka, Macieja Wojtyszko, Krzysztofa Kopki), rozmowy z twórcami, recenzje i wiele innych wartościowych tekstów napisanych przez ludzi teatru.

O blogach i facebooku planuję napisać w osobnym wpisie. Jeżeli znacie jakieś strony poświęcone współczesnej dramaturgii, które pominęłam – piszcie śmiało.

 

 

 

Photo by rawpixel on Unsplash.

 

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.