KULTURA POD CHOINKĘ

Już wkrótce Maria Carey zaśpiewa, że wszystko czego chce na święta to właśnie TY. To doskonały moment na kupno prezentów, bo w grudniu to już tylko tłumy, kolejki i panika. Oczywiście proponuję prezenty kulturalne. Przede wszystkim dlatego, że naprawdę wartościowe prezenty to nie przedmioty, tylko wrażenia. To one zostają z ludźmi dłużej niż żywot najbardziej wytrwałej piżamy albo skarpetek. Dla ludzi, którzy po prostu lubią kulturę. Nie muszą być jakimiś teatralnymi nerdami, jak ja. Po prostu, prezenty dla fajnych ludzi 🙂

KARTY PREZENTOWE do teatru

To jest najlepszy i najbardziej uniwersalny prezent, który polecam absolutnie dla wszystkich. Nawet jeżeli wiecie, że ktoś nie chodzi do teatru, to nie znaczy, że nie miałby na to ochoty. Bardzo rzadko zdarzają się ludzie, którzy teatru nie lubią. Zazwyczaj jest to kwestia pewnego lenistwa. Bo to jednak trzeba spektakl wybrać, zrobić rezerwację i namówić kogoś na towarzystwo. Dlatego naszą kartę doładowujemy za cenę dwóch biletów (możecie za więcej, zazwyczaj określona jest kwota minimalna). Obdarowani sami będą mogli zadecydować z kim, kiedy i na co wybiorą się do teatru. Jest tylko jedno pytanie, na które musicie sobie odpowiedzieć: do którego teatru wysłać naszych obdarowywanych?

Opera – najbezpieczniejsza opcja dla rodziców, współczesne inscenizacje w teatrach dramatycznych mogą co niektórych przerazić 😉 W mieście Łodzi polecam oczywiście Teatr Wielki, który dodatkowo oferuje karty bardzo atrakcyjne wizualnie (http://www.operalodz.com/index.php?id=31&idd=735)

Teatr dramatyczny – opcja uniwersalna; jeżeli kompletnie nie wiecie, co ktoś lubi, wybierzcie teatr, w którym grają komedie (http://powszechny.pl/pl/karta-podarunkowa/), jeżeli wiecie, że ktoś może być wybredny wybierzcie teatr z różnorodnym repertuarem ( http://www.nowy.pl/item/bilety/article/KartaupominkowaTeatruNowego/lang/pl)

Teatr muzyczny – najlepsza propozycja dla młodzieży, a nuż, pokochają teatr.

Teatr lalkowy/dla dzieci – a kto powiedział, że najmłodsi zawsze muszą dostawać pluszaki. Teatry zapraszają dzieci już od 2 roku życia. Uwierzcie jest to świetna zabawa zarówno dla dziecka jak i rodzica.

CENA: około 100zł (dla dwóch osób)

KSIĄŻKI

W zeszłym roku prezent kupiłam sobie sama. Skończyło się to tak, że w wigilijny wieczór czytałam dramat („Zbrodnia” Peter Asmussen), w którym z nastoletniego chłopca robią udręczonego Jezusa i to w bardzo bardzo zły sposób. Żeby oszczędzić traumatycznych przeżyć Wam i Waszym bliskim, przygotowałam kilka książkowych (dramatycznych rzecz jasna) propozycji.

Samuel Beckett – dla wszystkich, którzy uważają się za oczytanych, cenią sobie klasykę literatury. Bo nie znać Becketta to umówimy się, wstyd. Nie jest to literatura lekka i przyjemna, także dla ambitnych.

Hanoch Levin – chyba nie ma słów, które oddadzą jak ja kocham Hanocha. Wyobraźnia totalna, kreowany przez niego świat jest tak niepowtarzalny, że wciągnie nawet najbardziej wymagających czytelników. Dla wszystkich! Będziecie zachwyceni.

Tennese Williams – dobry prezent dla miłośników kina. Dramaty Williamsa cieszyły się zawsze ogromnym zainteresowaniem wśród twórców filmowych. Pomnijmy chociażby sławetny „Tramwaj zwany pożądaniem”.

CENY: 30-50zł

PŁYTY DVD

Tutaj mam dwie propozycje. Po pierwsze: Szekspir. Nie znajdziecie człowieka, który nie czytałby chociaż jednego dramatu Williama. Seria „Polski Szekspir współczesny” to zarejestrowane spektakle największych polskich reżyserów: Klaty, Warlikowskiego i Jarzyny.

Polski Szekspir współczesny | Seria DVD

Po drugie: Pina. To jest absolutnie niemożliwe, żeby nie kochać Piny. Dla miłośników tańca to pozycja obowiązkowa. Dla tych, którzy teatru za teatrem tańca nie przepadają – tym bardziej obowiązkowa. Jak Ona Was nie przekona, to już nic Was nie przekona 🙂 Wielka duchowa uczta.

Photo by rawpixel on Unsplash

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.