MARINA ABRAMOVIĆ. DO CZYSTA.

The House with the Ocean View, 2002, 2012.

O wystawie retrospektywnej twórczości Mariny Abramović było głośno już od dłuższego czasu. Począwszy od sprawy ze skandalicznymi stawkami dla performerów, przez drogie bilety na spotkanie (75-500zł), aż do manifestacji pewnych środowisk próbujących wypędzić z Torunia szatana, który jak wiadomo jest nieodłącznym towarzyszem każdego artysty. Dzisiaj ode mnie kilka słów o wystawie DO CZYSTA / THE CLEANER i spotkaniu z Mariną Abramović.

 SPOTKANIE W CKK JORDANKI (TORUŃ 09/03/2019)

Może zacznę od tego, że zdobycie biletów na spotkanie z Mariną było najtrudniejszym zakupem w moim życiu. Wygrałam jednak walkę z czasem i łączem internetowym. Staliśmy się szczęśliwymi posiadaczami bieda-miejsc na balkonie w cenie 75zł (w tym bilet na wystawę – 25zł). Jak na każdym tego typu spotkaniu, część pytań zadawali prowadzący, a część miała zostać zadana przez publiczność. „Miała” – bo praktycznie do tego nie doszło. Trzy kwestie poruszyły studentki poznańskiej uczelni, ale zostały one zapowiedziane ze sceny. Spontaniczne pytanie od widzów padło dosłownie jedno.  Potem Marina przeczytała swój manifest i w zasadzie było po spotkaniu. Całe 60 minut, za które niektórzy zapłacili 500zł. Chociaż z ust performerki nie padło nic, o czym bym nie wiedziała, uważam że było warto. Ale gdybym wydała na to miesięczny czynsz to by mnie zabolało. Po prostu jeżeli organizatorzy prowadzą spotkanie z PUBLICZNOŚCIĄ, to może warto byłoby ją uszanować i dopuścić do głosu. Taka luźna refleksja 😉 Btw. polecam nagranie.

DOM STRACHÓW DLA DOROSŁYCH

Wystawa dostarczyła nam dużo więcej wrażeń i z tego miejsca, polecam ją bardzo. Przede wszystkim udowadnia, że coś tak ulotnego jak performance w odpowiednich warunkach i oprawie jest świetnym materiałem na emocjonujące ekspozycje. Poza nagraniami, rekwizytami, zobaczycie też inscenizowane miejsca, w których odbywały się widowiska, obrazy autorstwa Mariny z początków jej kariery i wiele innych rzeczy, które w moim ulubionym odbiorcy sztuki (♥) wywołały taki lęk, że nazwał wystawę domem strachów dla dorosłych 😉 Warto dodać, że w wybranych terminach (w ramach wystawy) artyści odtwarzają najbardziej znane performance Mariny Abramović.

Jeżeli się wybierzecie koniecznie kupcie katalog wystawowy, dostępny również na stronie Księgarni Sztuki. Znajdziecie tam też mnóstwo gadżetów: długopisy, zakładki do książek, pamiątkowe torby czy okolicznościowe wydanie „Manifestu życia artysty”. Wszystko czego może zapragnąć kulturalny nerd 🙂

P.S

Na weekend w Toruniu to mogę z czystym sumieniem polecić Nice Stay Apartment do CSW dosłownie 10 minut. Bar mleczny Rabarbar znajdujący się dwa bloki dalej jest dodatkowym atutem 😉

 

MARINA ABRAMOVIĆ
DO CZYSTA / THE CLEANER
WYSTAWA RETROSPEKTYWNA
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
08.03.2019-11.08.2019

 

fot. Agata Wlazło & Kamil Misiek 🙂 

You may also like

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.